ورود به سایت جدید
مشاهده مقاله

تعداد بازدید: 37427

 والدین باید علائق وعقده وشکست های خود را به فرزندان منتقل نکنند و آنها را مجبور به انتخاب رشته و یا شغلی ننمایند که خود یا اقوام و یا بعضی افراد در آن موفق بوده یا هستند.

 والدین واقع بین باشند وتوقعات بی جا ودور از اندازه ی ظرفیت و توان فرزندشان نداشته باشند و رویا پردازی و آرزومندی را مد نظرقرار ندهند.

بهتراست بدانیم که همه افراد موفق لزوما" دکتر و مهندس نیستند و همیشه این طور نیست که مدرک باعث موفقیت باشد. بعضی اوقات برعکس شده است.

 خانواده ها باید سعی کنند از مشورت با افراد غیر مشاور  و حتی افراد تحصیل کرده که تسلط بر رشته ها وآگاهی نسبت به مشاغل و نیاز جامعه ندارند ، مشورت ننمایند.

 بیشترین آماربیکاری درفارغ التحصیلان دبیرستانی وشاخه نظری می باشد.لذاسوق بچه ها به فنی وحرفه ای از اهمیت فوق العاده ای برخورداراست.البته شامل همه دانش آموزان نیست .

 نیازکشور به شاخه نظری و علوم انسانی بسیارکمتر و محدودتر وکاریابی و هدایت این دانش آموزان نسبت به شاخه های دیگر سخت تر و ناکارآمدتر است و به دلیل داشتن شرط قانونی همه رشته ها که معدل 9- می باشد افرادسیاه لشکر زیادی دراین شاخه ها به چشم می خورد و این خود باعث هدر رفتن سرمایه و تربیت نیروی انسانی مفید است.

 به دلیل ورود همه رشته ها و شاخه ها درکنکور بدون درنظرگرفتن نمره و معدل ، امکان راهیابی به دانشگاه برای افراد خاص اضطراب و دلهره در بخش عظیمی وارد شده  و آمار بیکاری دراشخاص و افراد رو به بالاست.

 درانتخاب رشته باید به رشته های سینما ، معرق کاری،منبت کاری ،مجسمه سازی،سفالگری،تاتر.موسیقی.نقاشی.گرافیک و...نیزتوجه نمود(هرکسی را بهرکاری ساختند)

 چون کشور به سمت خوداتکایی وخودکفایی وکارآفرینی سوق دارد وتقریبا استخدام های دولتی رو به کاهش وحذف است وسعی شده افرادخودکفا وتولید کننده شوند نه مستخدم حقوق بگیر یا پشت میزنشین و...اینمهم باسوق بچه هابه شاخه فنی حرفه ای وکاردانش امکان پذیراست.

  تصورغلط برخی ازمعلمین،اولیاء و بعضی مشاورین نسبت به شاخه فنی حرفه ای وکاردانش مانند:مشکل درادامه تحصیل ومشکل درموفقیت و یا موفقیت رشته های دیگر بیشتراست و یابچه هایی که علاقه به درس ندارند به هنرستان ها می روند و... نیازبه اصلاح جدی دارد و تمام این تصورات اشتباه و ناشی ازگذشته وعدم اطلاع کافی می باشد.

 ادامه تحصیل درشاخه نظری کنکورسراسری کارشناسی آزمون ارشد آزمون دکترا و همچنین ادامه تحصیل درشاخه فنی حرفه ای وکاردانش کنکورکاردانی مهندسی (کارشناسی) ارشد و دکترای فنی

 تفاوت شاخه فنی وکاردانش : دانش آموزانی که نمی خواهند ادامه تحصیل دهند و تصمیم دارند زودتر وارد بازارکار شوند به شاخه کاردانش هدایت می شوند.این دانش آموزان ازتوان علمی و ریاضی کمتر و توان عملی وکارگاهی بیشتری برخوردارند و بسیاری از رشته های شاخه فنی حرفه ای درکاردانش موجود است  و اشتغال زایی وکارآفرینی زیادی دراین رشته ها

نویسنده: ناصر محمدی
نام مقاله: انتخاب و تعیین رشته
تاریخ: 1394/09/08
تعداد بازدید: 37427

کلمات کلیدی:
انتخاب رشته ، تعیین رشته ، اولیا و تعیین رشته ، دانش آموزان و اولیا و انتخاب رشته

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:
متن پیام:  
تصویر امنیتی: لطفاً عدد زیر را در کادر پایین تصویر وارد کنید.

 
نظرات