ورود به سایت جدید
مشاهده مقاله

تعداد بازدید: 36185

اوليا و امتحان فرزندان

وقتي که فرزندان شما امتحان دارند، انگار خود شما هم امتحان داريد. سهم پدر و مادر در امتحان بسيار زياد است; يعني نحوه برخورد آنان باعث افت يا ارتقاي نمره فرد در امتحان مي شود. چه بسا يک روش صحيح، عملکرد فرد را تغيير داده و باعث شکوفايي آن شود و يک برخورد ناصحيح فرد را دچار سقوط و نابودي مي کند. تمام فاکتورهايي که در ذيل آمده است، به نوعي در سرنوشت دانش آموزان تاثير دارد که بايد مورد توجه ويژه پدران و مادران قرار گيرد:

1- سعي کنيد فرزند شما از ابتداي سال برنامه ريزي داشته باشد; يعني هر شب بتواند درس هاي روز بعد را درست و صحيح ياد بگيرد، تا درس ها را روي هم انباشته نکند و در شب امتحان همه خانواده ها را دچار استرس و درگيري کند.

اگر نمي توانيد برنامه ريزي دقيق داشته باشيد، طبق نظر يک کارشناس فرزندتان را وادار به برنامه ريزي کنيد; يعني درس و تکليف مثل غذا خوردن باشد و او از همان سال هاي اول مدرسه عادت کند که درس بخواند. اگر چنين کاري نکنيد، شما را اسير مي کند و خسته مي شويد و دايم بايد شعار بخوان، بخوان را بر زبان داشته باشيد و هيچ  گوش شنوايي هم نباشد!

-2 در ايام امتحان، سعي کنيد از همان روزي که فرزند شما برنامه امتحاني را مي گيرد، يک برنامه ريزي ويژه امتحان داشته باشيد. معمولا در مدارسي که پيشرفته هستند و مديري با تدبير و توانا دارند، حداقل 10 روز قبل از امتحان، برنامه در دست شما قرار دارد. حالا فرزند شما با يک برنامه امتحاني، حداقل 10 روز هم زمان دارد. مطابق با فصل دوم برنامه ريزي کنيد.

3 - حتما سعي کنيد فرزندتان از سوالات سال هاي قبل مطلع شود; يعني با نمونه سوال هاي همين معلم يا دبير آشنا گردد، تا با شيوه سوالات و نحوه امتحان بيگانه نباشد; زيرا ممکن است دبير بيشتر سوالات مفهومي يا سوالات پيچيده را طراحي کند و فرزند شما اصلا از کم و کيف سوالات  مطلع نباشد و دچار مشکل گردد. به دست آوردن سوالات از طريق: مدرسه، دوستان سال قبل، خود معلم و منابع ديگر امکان پذير خواهد بود.

 -4 عبارت «امتحان داري» را حذف کنيد  و «امتحان کن»، را اضافه کنيد; يعني اينکه هر جا مي رويد، حتي يک کفش مي خريد، به او بگوييد: «امتحان کن، ببين اندازه پايت هست.» «امتحان کن ببين برايت خوب است.» «اين ساندويچ را امتحان کن ببين خوشمزه است»; تا کلمه «امتحان» برايش کاملا عادي تلقي شود و از امتحان هراسي نداشته باشد. در شب هاي امتحان مرتب نگوييد: «تو امتحان داري» «مواظب باش»، «تلويزيون نبين»، «امتحان داري، بيرون نرو»، «امتحان داري...»، تا آنقدر او از امتحان متنفر شود که دچار اضطراب گردد، به او بگوييد: تمام درس هايي که از روز اول سال تا به حال خوانده اي، بايد به طور کلي در يک ورقه جواب دهي، فرقي نمي کند چون همان سوال هايي است که قبلا در کلاس به صورت  کتبي و شفاهي پاسخ داده اي. فقط دقت کن که پاسخ صحيح را بنويسي و ديگر هيچ.

- 5 اگر فرزند شما تمرکز ندارد، مي توانيد از شيوه هاي مختلف استفاده کنيد:

- برنامه کوتاه مدت براي او پيش بيني کنيد. مثلا به جاي نيم ساعت مطالعه، تا آن زماني مطالعه کند که احسا

نویسنده: ناصر محمدی
نام مقاله: اوليا و امتحان فرزندان
تاریخ: 1394/09/08
تعداد بازدید: 36185

کلمات کلیدی:
اولیا و امتحان فرزندان ، امتحان ، شب امتحان ، وظیفه اولیاء در امتحانات بچه ها

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:
متن پیام:  
تصویر امنیتی: لطفاً عدد زیر را در کادر پایین تصویر وارد کنید.

 
نظرات